Anna Chalastra (Krasińska)
30 Sty

Dlaczego warto jeść wolniej?

Wiele osób nie zastanawia się nad tempem spożywania przez siebie pokarmów, a tym bardziej nad wpływem szybkiego jedzenia na organizm. Warto zainteresować się tym tematem, dlaczego? Odpowiedź w artykule! 

Szybkie jedzenie oznacza krótko przeżuty pokarm, który jest słabo wykorzystywany przez organizm. Cenne składniki zawarte w pokarmie nie trafiają do obiegu, pokarm zalega w żołądku, a następnie gnije w jelitach. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, prawda?  

Wolniejsze jedzenie pozwala na lepsze rozdrabnianie i rozgniatanie pokarmu, dzięki czemu jest on łatwiej trawiony przez enzymy i soki trawienne. Gdy dłużej żujemy, pokarm staje się bardziej nasączony śliną, dzięki czemu amylaza (enzym znajdujący się w ślinie) może skuteczniej nadtrawiać węglowodany co ułatwia trawienie w dalszych częściach układu pokarmowego. Ponadto ślina zawiera jony sodu, potasu i magnezu, które neutralizują substancje mogące szkodliwie działać na powierzchnię zębów i jamy ustanej. 

Warto dodać, że jedząc wolniej stajemy się bardziej uważni, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko udławienia się, połknięcia ości czy zakrztuszenia. Wolniejsze jedzenie pozwala nam delektować się posiłkiem i szybciej daje nam uczucie pełności. 

Zatem dokładne przeżuwanie pokarmu nie tylko wspomaga trawienie, ale także chroni nasze zęby i pomaga uniknąć pochłonięcia nadmiarowych kalorii.  

Twój komentarz




POKAŻ