Warzywa są źródłem m.in. błonnika pokarmowego, witamin i antyoksydantów. Spożywanie ich wpływa korzystnie na rozwój dziecka, jego samopoczucie, ale także stan zdrowia, nie tylko aktualny, ale i w przyszłości. Warto więc przyzwyczajać dzieci do spożywania warzyw już od najmłodszych lat. Jeśli Twoje dziecko za nimi nie przepada, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki:
1. Zastosuj zasadę 10 podań. Jeśli Twoje dziecko nie spróbowało danego produktu przynajmniej 10 razy (w różnych formach) nie można powiedzieć, że go nie lubi. Zmiana formy oznacza, że zamiast podawać kilkakrotnie buraczki do obiadu w formie surówki można zmiksować je w koktajlu, wycisnąć z nich sok z dodatkiem innych warzyw lub owoców, dodać do ciasta, naleśników lub do hummusu.
2. Wprowadź zasadę kontrolowanego wyboru i angażowania – daj dziecku wybór np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami. Angażowanie dziecka w wybory żywieniowe zwiększa szanse na akceptację danego produktu. Zamiast więc pytać dziecko, czy chce warzywo do obiadu lepiej zapytać, czy woli zjeść gotowaną fasolkę szparagową czy surówkę z kapusty.
3. Zaangażuj dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. To zachęci je do próbowania nowych potraw i nieznanych dotąd produktów. Będzie to także okazja do wspólnego spędzenia czasu i zabawy np. w tworzenie na kanapkach kolorowych obrazków.
4. Nie kieruj się swoimi upodobaniami smakowymi. To, że Ty czegoś nie lubisz nie znaczy, że Twoje dziecko również nie będzie chciało spożywać tego produktu. Pamiętaj także, że preferencje dziecka się zmieniają, i to, że kilka miesięcy temu coś mu nie smakowało, nie oznacza, że za chwilę tego nie polubi.
5. Dziecko bierze przykład z otoczenia. Staraj się więc, by w posiłkach przygotowywanych w domu zawsze były warzywa. Wprowadzeniezdrowych nawyków żywieniowych powinno objąć całą rodzinę.
Jeśli Ty lub twoje dziecko potrzebujecie pomocy dietetyka zapraszam na wizytę!
SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ TERMINÓW I UMÓW WIZYTĘ
Twój komentarz