Anna Chalastra (Krasińska)
22 Sier

Dzień mleka roślinnego

22.08 obchodzimy Dzień Mleka Roślinnego. Napój ten zdobywa coraz większą popularność, warto więc przyjrzeć się poszczególnym jego rodzajom oraz ich właściwością. O tym w artykule. 

Najczęściej wybierany napój sojowy jest praktycznie idealnym zamiennikiem mleka krowiego. Dzieje się to za sprawą wzbogacenia produktu w składniki odżywcze, co pozwala zbliżyć jego wartości odżywcze do wartości mleka krowiego. Napój sojowy jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych (wapnia, fosforu, magnezu czy potasu). Udowodniono, że spożycie napoju sojowego w diecie może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca! Dzięki dużej zawartości fitoestrogenów może także łagodzić dolegliwości związane z menopauzą. Weganie mogą wykorzystać napój sojowy w celu uzupełnienia białka. W 100ml Napoju sojowego znajdziemy około 46 kcal, 3g białka, 2g tłuszczu oraz 4 g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

Napój migdałowy może być doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, potasu i wapnia. Dzięki bogatej gamie składników mineralnych i witamin przy niskiej kaloryczności napój ten może wspomagać organizm w walce z wolnymi rodnikami. Dobrze sprawdzi się również u osób z chorobami układu krążenia oraz ze stanem przedcukrzycowym. Badania pokazały, że stosowanie tego napoju może obniżać poziom cholesterolu LDL we krwi. W 100ml znajduje się około 20 kcal, 0,3g białka, 1,1g tłuszczu, 3g węglowodanów ( wartości te mogą różnić się w zależności od producenta  ). 

Napój ryżowy to dobre źródło witamin z grupy B. Może on pozytywnie wpłynąć na pracę żołądka i jelit oraz pomóc w eliminacji zgagi, dzięki czemu dobrze sprawdzi się u osób z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Napój ryżowy pomaga przy biegunkach, a to dlatego, że zawiera małe ilości błonnika i łagodzi tym samym dolegliwość, zmniejszając częstość wypróżnień. Ma on także właściwości hipoalergiczne dzięki temu może być stosowany przez alergików i osoby z zapaleniem błony śluzowej, ponadto nie zawiera kazeiny i laktozy. W 100ml napoju ryżowego znajduje się średnio 54 kcal, 0,2g białka, 1g tłuszczu, oraz 11g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

Mleko kokosowe występuje w dwóch postaciach - jako tłuste mleczko kokosowe oraz napój kokosowy. Dzięki obecności kwasu kaprynowego napoje z kokosa skutecznie zmniejszają napięcie naczyń krwionośnych co znacząco poprawia ich elastyczność i obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Należy jednak pamiętać, że mleko kokosowe, szczególnie w postaci tłustego mleczka zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, przez co nie jest polecane dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Napój ten wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe. Kokos korzystnie wpływa także na jakość skóry, a to za sprawą właściwości antyoksydacyjnych.
Mleko kokosowe jest bezpiecznie dla osób z nietolerancją laktozy i jest alternatywą dla mleka krowiego w dietach wege. Mleczko kokosowe sprawdzi się u sportowców jako uzupełnienie dużej ilości kalorii w małej objętości. W 100ml napoju kokosowego znajduje się 19 kcal, 0,10g białka, 0,90g tłuszczu oraz 2,60g węglowodanów natomiast w 100g mleczka znajduje się około 190 kcal, 1,10g białka, 18,80g tłuszczu oraz 2,20g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

Napój z konopi posiada umiarkowaną ilość witamin, głównie z grupy B, A i E. Dodatkowo jest źródłem cynku, magnezu i potasu. Podobnie jak inne napoje, napój konopny najczęściej jest podawany jest fortyfikacji, przez co wzbogacony zostaje w wapń, żelazo oraz witaminę D. Mleko konopne może pomóc wspomagać organizm w walce z chorobami serca. Wykazano też, że może on poprawiać pamięć i koncentracje. W produkcie znajdziemy również argininę, która jest wykorzystywana do produkcji kwasu azotowego, który wspiera i utrzymuje naczynia krwionośne w dobrej kondycji. W 100ml znajduje się około 40 kcal, 0g białka, 2,9g tłuszczu, oraz 2,2g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

Napój owsiany to niskobiałkowy oraz niskotłuszczowy, ale wysoko węglowodanowym produkt o dużej zawartości fosforu, wapnia oraz witamin z grupy B, witaminy A oraz witaminy D. Może być pomocny w zapobieganiu wystąpienia osteoporozy, oraz wpierać układ nerwowy i metabolizm organizmu. Z powodzeniem zastąpi mleko w np. w dietach dzieci czy osób z problemami przewodu pokarmowego. Napój owsiany nie powinien być jednak spożywany w większej ilości przez osoby z cukrzycą bądź problemami z gospodarką węglowodanową, gdyż jest bogaty w węglowodany, szczególnie, gdy jest dodatkowo słodzony. W 100 ml znajduje się średnio 46 kcal, 1,6g białka, 0,8g tłuszczu, oraz 8,1g węglowodanów (wartości te mogą różnić się w zależności od producenta).

JAK WYBRAĆ MLEKO ROŚLINNE?
Podobnie jak w przypadku innych produktów, im krótszy skład, tym lepiej. Im mniej cukru, polepszaczy i regulatorów tym lepiej. Fosforan potasu występujący często w ich składzie w celu regulacji kwasowości, w nadmiernej ilości może ograniczyć wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu. W niektórych produktach możemy znaleźć także karagen, substancję, która może u niektórych powodować wzdęcia.
Dodatkowo warto zwracać uwagę na zawartość cukru w produkcie. Jeżeli na opakowaniu widnieje informacja, że zawiera tylko naturalnie występujące cukry, najpewniej jest to dobry produkt. Jeżeli natomiast składzie znajdziemy cukier dodany w czasie produkcji w postaci cukru lub syropów, nie będzie to najlepszy wybór. Należy zwracać uwagę na to, czy produkt jest fortyfikowany, to znaczy wzbogacony o składniki takie jak: wapń, witaminę D, Witaminy B2 i B12 czy inne składniki mineralne. Fortyfikacja ma za zadanie upodobnić produkt pod kątem wartości odżywczych do mleka krowiego.

Twój komentarz




POKAŻ