Anna Chalastra (Krasińska)
20 Czerw

Wszystko na temat cellulitu

Co to jest cellulit? Kiedy zacząć reagować? Jakie są przyczyny jego powstawania? Jak sobie z nim radzić i jak mu zapobiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!
 

Co to jest cellulit?
Cellulit jest to defekt tkanki tłuszczowej polegający na zmianach obrzękowo‍-włóknisto-‍stwardnieniowych tkanki podskórnej. Objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry ud, bioder, kolan, pośladków i ramion, guzkami oraz zgrubieniami (skórka pomarańczowa). Niekiedy może powodować dolegliwości bólowe.

Pierwsze niepokojące zmiany
Pierwszym niepokojącym sygnałem mogącym świadczyć o tym, że zaczynają się tworzyć zmiany cellulitowe jest dziwnie zmieniająca się konsystencja ciała. Skóra teoretycznie jest gładka, nic na niej nie widać, ale pod naciskiem palca dziwnie się wgniata i słabo sprężynuje. Zachowuje się trochę jak „ciasto”. Wiele kobiet sądzi, że to delikatna utrata jędrności postępująca z wiekiem, a tak naprawdę to cisza przed wielką burzą. jak to bywa przed burzą, powoli zaczynają się też pojawiać pierwsze „chmury”, które powodują, że skóra traci swój naturalny wygląd.

Przyczyny występowania cellulitu
- Ze względu na charakterystyczną strukturę tkanki tłuszczowej i łącznej bardziej narażone na powstawanie cellulitu są kobiety.
- Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu występuje u kobiet rasy kaukaskiej (białej) w porównaniu z kobietami pochodzenia azjatyckiego czy afroamerykańskiego.
- Jednym z czynników wpływających na powstawanie cellulitu są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu. w. W powstawaniu cellulitu bierze udział również insulina, katecholamina (adrenalina i noradrenalina) oraz hormony tarczycy.
- Istotne znaczenie odgrywa także niewłaściwa dieta z nadmiernym spożyciem tłuszczów i węglowodanów, soli, zbyt dużą kalorycznością oraz za małą ilością przyjmowanych płynów.
- Bardzo niekorzystny jest siedzący tryb życia.
- Powstawaniu cellulitu sprzyjają również zaburzenia układu nerwowego związane ze stresem.
- Niekorzystne jest też palenie papierosów.


Warto więc zacząć działać zanim będzie za późno!
1. Wprowadź aktywność fizyczną - zalecane są ćwiczenia aerobowe w celu usprawnienia krążenia, takie jak: aerobik, jazda na rowerze czy pływanie.
2. Pamiętaj o wypoczynku - dbaj o odpowiednią ilość godzin snu, nie zapomnij krótkim relaksie w ciągu dnia.
3. Odżywiaj się prawidłowo - ogranicz ilość spożywanego cukru, soli, produktów z białej mąki, wyeliminuj tłuszcze zwierzęce i żywność wysoko przetworzoną ze sztucznymi barwnikami, oraz konserwantami.
4. Wypijaj odpowiednią ilość płynów – około 30-35/kg m.c.
5. Ogranicz lub wyeliminuj używki takie jak alkohol czy papierosy.
6. Wprowadź odpowiednią pielęgnację skóry - podczas kąpieli zaleca się masowanie ciała szorstką szczotką.
Korzystny wpływ ma także stosowanie natrysków naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc zimną wodą. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się wykonywać peeling ciała.
 

Twój komentarz




POKAŻ